Koop- en huurwoningmarkt

U bent hier

Koop- en huurwoningmarkt

Percentage koop- en huurwoningen en gemiddelde ouderdom (2018)

 2018 % koopwoningen2018 % eigendom woningcorporatie2018 % part. huur woningen2018 gem. ouderdom woningen
Amersfoort 58,00%29,40%12,00%42
Baarn60,50%24,40%12,30%51
De Bilt59,30%26,20%13,80%49
Bunnik73,90%15,60%10,10%38
Bunschoten73,80%13,40%11,30%37
Eemnes71,10%22,40%6,40%33
Houten65,90%25,00%8,70%29
IJsselstein62,20%24,70%12,30%36
Leusden69,20%21,30%9,30%38
Lopik72,70%17,30%9,30%61
Montfoort72,20%15,50%10,90%48
Nieuwegein58,30%30,40%10,20%36
Oudewater69,50%21,30%7,40%70
Renswoude73,50%0,00%26,50%41
Rhenen63,90%27,40%8,40%39
De Ronde Venen65,10%23,80%9,90%39
Soest62,80%22,00%13,90%42
Stichtse Vecht64,60%22,60%11,60%51
Utrecht (gemeente)44,60%32,80%20,90%57
Utrechtse Heuvelrug62,30%23,20%12,20%41
Veenendaal58,10%32,50%9,30%35
Vianen62,70%31,70%5,30%48
Wijk bij Duurstede67,90%23,50%8,00%42
Woerden66,60%23,00%9,50%43
Woudenberg69,40%21,60%8,50%36
Zeist50,10%30,50%16,60%50
Nederland56,70%29,30%13,00%48

Bron: CBS.

Grootste aandeel koopwoningen in Renswoude, Montfoort en Lopik

In heel Nederland is in 2018 gemiddeld 56,7% van alle woningen een koopwoning. Voor de provincie Utrecht ligt dat cijfer op 57,4%. Relatief de meeste koopwoningen bevinden zich in de gemeenten Bunnik (73,9%), Bunschoten (73,8%), Renswoude (73,5%), Lopik (72,8%) en Montfoort (72.2%). Relatief de minste koopwoningen zijn te vinden in de gemeenten Utrecht (44,6%) en Zeist (50,1%). Wat betreft sociale huurwoningen zien we dat relatief de meeste te vinden zijn in de gemeenten Utrecht (32,8%), Veenendaal (32,5%), Vianen (31,7%) en Zeist (30,5%). Relatief het kleinste aantal sociale huurwoningen zijn er in Bunschoten (13,4%), Montfoort (15,5%) en Bunnik (15,6%).

Gemiddelde woningwaarde per gemeente (2018)

Gemiddelde transactieprijs koopwoning € 316.244

In de eerste helft van 2017 zijn de gemiddelde transactieprijzen van koopwoningen in de provincie verder gestegen ten opzichte van 2016. De gemiddelde transactieprijs bedraagt € 316.244 en dit is een stijging van circa 8% ten opzichte van het jaar daarvoor. In 2012 lag de transactieprijs nog onder de € 250.000. Niet alleen de prijs, maar ook het aantal transacties neemt de laatste jaren verder toe. In de eerste helft van 2016 zijn er 7.855 woningen verwisseld van eigenaar en dit is een stijging van 23% ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder (6.361 transacties). 

Snelste verkoop van woningen in Utrecht, IJsselstein en Woerden

Wat betreft de gemiddelde verkooptijd in dagen, zien we dat woningen in 2016 relatief lang te koop stonden in Renswoude (149 dagen), Bunschoten (147 dagen) en Lopik (127 dagen). Relatief kort stonden woningen te koop in de gemeente Utrecht (28 dagen), IJsselstein (31 dagen) en Woerden (34 dagen). Gemiddeld stond een woning in 2016 in Nederland 83 dagen te koop.

Gemiddeld duurste koopwoningen in De Bilt en Zeist

De gemiddelde waarde van een koopwoning in heel Nederland was in 2017 € 263.295. Voor de provincie Utrecht ligt dit hoger, op 316.244 euro. Binnen de provincie zijn gemiddeld de duurste woningen te vinden in De Bilt (€ 454.080), Zeist (€ 393.001) en Utrechtse Heuvelrug (€ 373.794). Relatief de goedkoopste woningen zijn te vinden in Nieuwegein (€ 241.070), Veenendaal (€ 249.434).

Utrechtse woningkoper heeft te maken met afnemend aanbod

Naast de oplopende transactieprijzen en het toenemend aantal transacties zien we dat het aanbod van te koop staande woningen is afgenomen in de provincie Utrecht als geheel. In juli 2016 werden ruim 10.700 woningen te koop aangeboden op Funda, terwijl er in januari 2016 nog ruim 12.000 woningen te koop stonden. Dit is een daling van ruim 10% in een halfjaar tijd. Sinds begin 2013 is het aanbod met ruim 40% afgenomen. De koper in de provincie Utrecht heeft daarmee steeds minder keuze gekregen op de woningmarkt.1 

1   Bron: Woningmarktmonitor Provincie Utrecht.

Databank

In de databank vindt u ondere andere de indicatoren:

  • Aantal woningen
  • % koopwoningen
  • % huurwoningen sociaal
  • % huurwoningen particulier
  • Aantal woningen toegevoegd aan de woningvoorraad ten gevolge van transformaties
  • Vergunningen nieuwbouwwoningen
  • Aantal verhuringen sociale huurwoningen

Meer weten?

U bent hier