Duurzame mobiliteit

U bent hier

Duurzame mobiliteit

Opmars elektrisch vervoer

Naast de elektrische fiets, is ook de elektrische auto aan een sterke opmars bezig in ons land. Bij de aanschaf van een elektrische auto speelt ook de fiscale stimulering een rol. Sinds 2013 is het aantal elektrische auto’s in Nederland sterk gestegen. In de provincie Utrecht is het aantal zelfs in vier jaar tijd verveertienvoudigd. In 2016 heeft in de provincie Utrecht 1 op 86 inwoners een elektrische auto, in heel Nederland is dat 1 op 193. De gemeente met de meeste elektrische auto’s per 100.000 inwoners is Houten met 3.7341.

Aantal geregistreerde elektrische personenauto's per 100.000 personenauto's

 2015201620172018
Per gemeente    
Amersfoort4943582262526246
Baarn862107311601179
Bunnik7639501036994
Bunschoten975123413371306
De Bilt937112112511260
De Ronde Venen828103513411327
Eemnes736736799745
Houten3958531556505279
IJsselstein78797212011197
Leusden730718832846
Lopik68185310131015
Montfoort8709949881015
Nieuwegein7331288793767
Oudewater72584612261269
Renswoude1191131913991345
Rhenen560826891891
Soest82599710911113
Stichtse Vecht73889610211028
Utrecht3076289527482727
Utrechtse Heuvelrug925112711981182
Veenendaal1392159115791534
Vianen1725193115861433
Wijk bij Duurstede567657783780
Woerden1062125412681324
Woudenberg513666764780
Zeist3566447946404811
Leerdam614729854864
Zederik1156125914471257
Per provincie    
Groningen522546570568
Friesland597813870866
Drenthe502621640650
Overijssel77599810601047
Flevoland2516464350164868
Gelderland721869929926
Utrecht2342270927852769
Noord-Holland1322171918471835
Zuid-Holland855118811751168
Zeeland464580627618
Noord-Brabant1335127213451341
Limburg474595644640
Totaal voor Nederland1096138214501441

Bron: CBS.

Sterke stijging aantal (semi)publieke laadpunten op laadpalen

Het aantal (semi)publieke laadpunten op laadpalen voor elektrische auto's is sterk aan het toenemen. In 2015 waren het er in de provincie Utrecht nog 895, in 2018 zijn het er 3.739. Gemeenten met een relatief hoog aandeel laadpunten per inwoner zijn Utrecht (0,39%) en  Bunnik en Eemnes (0,35%). Relatief weinig laadpunten per inwoner zijn er in Rhenen en voormalig Leerdam (0,06%) en Wijk bij Duurstede (0,09%).

Totaal aantal (semi)publieke laadpunten op laadpalen voor elektrische auto's (2015-2018)

 2015201620172018

% op totaal

aantal inwoners

(2018)

Amersfoort1113664714440,28%
Baarn112031310,13%
De Bilt16691241300,30%
Bunnik385859530,35%
Bunschoten12731300,14%
Eemnes93132320,35%
Houten371091301290,26%
IJsselstein185585850,25%
Leerdam (voormalig)51013120,06%
Leusden187299970,32%
Lopik92927260,18%
Montfoort121915150,11%
Nieuwegein592132672680,43%
Oudewater61010100,10%
Renswoude45550,10%
Rhenen61013130,06%
De Ronde Venen29761041030,23%
Soest154453500,11%
Stichtse Vecht331351681660,26%
Utrecht2951193140513680,39%
Utrechtse Heuvelrug228392940,19%
Veenendaal321231481470,22%
Vianen (voormalig)93138380,19%
Wijk bij Duurstede81622220,09%
Woerden441271521500,29%
Woudenberg11012130,10%
Zederik (voormalig)92323230,16%
Zeist381111901850,29%

Bron: CROW.

Autodelen populair in de provincie Utrecht

Autodelen sluit aan bij het concept van de deeleconomie dat momenteel in de belangstelling staat. Niet langer het bezit, maar het gebruik van de auto staat daarbij voorop. Vooralsnog is auto-delen een kleine markt, het aantal groeit echter wel. Uit onderzoek van het Planbureau voor de Leefomgeving (2015) blijkt dat bijna een derde van deze autodelers de eigen auto afschaft of geen (extra) auto aankoopt. In het laatste geval komt de deelauto vaak in de plaats van een tweede of derde auto. Ook rijden autodelers volgens het onderzoek 15 tot 20 procent minder kilometers dan vóórdat zij een auto deelden. In 2010 waren er 283 deelauto’s in provincie Utrecht, in 2013 waren dit er 908 en in 2016 waren het er 3.795.  Daarmee is er in de provincie Utrecht 1 deelauto op 336 inwoners. In heel Nederland is dat 1 op 676 inwoners. 

Aantal deelauto's per 100.000 inwoners per provincie (2018)

Ontwikkeling aantal deelauto's per 100.000 inwoners per provincie (2015 - 2018)

1   Bron: Klimaatmonitor.

Databank

In de databank vindt u ondere andere de indicatoren:

  • aantal tankpunten transitiebrandstoffen
  • aantal deelauto’s absoluut/per 100.000 inwoners
  • aantal elektrische auto’s absoluut / per 100.000 gewone auto’s / per 100.000 inwoners / per laadpunt
  • aantal elektrische laadpunten
  • aantal huishoudens met elektrische fiets

Meer weten?

U bent hier