Criminaliteit

U bent hier

Criminaliteit

Brede veiligheidstaken van gemeenten

Bij het ontwikkelen van een lokaal integraal veiligheidsbeleid hebben gemeenten een regierol. Zij moeten zorgen voor afstemming met (veiligheids)partners zoals politie en het Openbaar Ministerie. Afhankelijk van het onderwerp zijn ook andere partijen betrokken, zoals scholen, sociale wijkteams, ondernemers en brandweer. Lokaal veiligheidsbeleid omvat onder andere onderwerpen als Jeugd en Veiligheid, georganiseerde en ondermijnende criminaliteit, cameratoezicht, inbraak, drugsbeleid, huiselijk geweld en veiligheidsbeleving. Ook op de lokale agenda staat het thema ‘Veiligheid en zorg’. Hierbij moet gedacht worden aan personen met verward gedrag die (woon)overlast veroorzaken, jongeren die afglijden richting criminaliteit, ex-gedetineerden die opnieuw in een crimineel circuit terechtkomen en multiprobleemgezinnen die door de bomen het bos niet meer zien.1

Woninginbraak per 1.000 inwoners, per provincie 2012-2017

 20122017*
Nederland5,52,9
Groningen (PV)4,12,1
Friesland (PV)3,11,9
Drenthe (PV)3,82,5
Overijssel (PV)4,12
Flevoland (PV)6,64,2
Gelderland (PV)5,52,5
Utrecht (PV)6,83,5
Noord-Holland (PV)63,6
Zuid-Holland (PV)5,72,9
Zeeland (PV)3,61,6
Noord-Brabant (PV)5,92,6
Limburg (PV)63,4

Aantal woninginbraken per 1.000 inwoners per provincie (2017)

Aantal woninginbraken per 1.000 inwoners per gemeente (2017)

 Ontwikkeling aantal woninginbraken per 1.000 inwoners per provincie (2012 - 2017)

Ontwikkeling aantal woninginbraken per 1.000 inwoners per gemeente (2012 - 2017)

Minder slachtofferschap door criminaliteit

Van de Nederlandse bevolking van 15 jaar en ouder gaf 15% in 2017 aan in de afgelopen 12 maanden ten minste 1 keer slachtoffer van criminaliteit te zijn geweest. In 2016 was dat nog 17%. Dit aandeel daalt al sinds 2005, eerst in rap tempo, daarna iets geleidelijker. Dit is vooral te danken aan de sterke afname van vermogenscriminaliteit, maar ook het aantal slachtoffers van vandalisme en geweld nam af. 
•    Cybercriminaliteit maakte in 2017, met 11% de meeste slachtoffers
•    Met 10% werden, relatief veel mensen slachtoffer van vermogenscriminaliteit
•    Daarnaast werd 5,5% slachtoffer van vandalisme.
•    2,1% werd geweldsslachtoffer.

Ook voor de provincie Utrecht geldt een daling van het totaal aantal geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners. In de periode 2012-2017 is het aantal sterk gedaald van 69 per 1.000 inwoners naar 48,6 per 1.000 inwoners. Relatief weinig geregistreerde misdrijven zijn er in 2017 in de gemeenten Oudewater (20,1), Wijk bij Duurstede (22,8) en Montfoort (23,4). De meeste misdrijven werden in dat jaar geregistreerd in de gemeenten Utrecht (83), en Nieuwegein (59,2).

Aantal misdrijven, fietsdiefstal en verdachten per 1.000 inwoners (2017)

  Totaal geregistreerde misdrijven Aangiftes fietsdiefstal Verdachten van misdrijven
Amersfoort49,44,398
Baarn48,62,673
De Bilt36,63,359
Bunnik35,22,445
Bunschoten27,62,471
Eemnes35,20,458
Houten32,43,953
IJsselstein34,73,468
Leerdam30,63,178
Leusden25,20,859
Lopik23,90,548
Montfoort23,41,242
Nieuwegein59,23103
Oudewater20,11,342
Renswoude27,41,466
Rhenen28,71,270
De Ronde Venen35,61,565
Soest36,42,486
Stichtse Vecht42,92,365
Utrecht (gemeente)8312,6109
Utrechtse Heuvelrug33,73,262
Veenendaal43,3582
Vianen36,61,970
Wijk bij Duurstede22,81,153
Woerden40,73,557
Woudenberg311,450
Zederik26,7152
Zeist49,94,999
Nederland48,6  

Bron: CBS.

Ook aandeel woninginbraken fors gedaald

Op  het gebied van woninginbraak is er tussen 2012 en 2017 een daling opgetreden van 5,5 (geregistreerde) woninginbraken per 1.000 inwoners naar 2,9. Voor de provincie Utrecht geldt dat het aandeel woninginbraken per 1.000 inwoners in deze periode is gedaald van 6,8 naar 3,5.

Groep mensen met verward gedrag is heel divers

Uit recent onderzoek van het RIVM en GGD regio Utrecht en West Brabant (2019)2 blijkt dat de groep mensen met verward gedrag heel divers is en dat meerdere soorten problemen het gedrag kunnen veroorzaken.  Dit betekent volgens de onderzoekers dat ondersteuning en zorg ook moeten aansluiten bij de diversiteit van de problematiek. Uit het onderzoek blijkt ook dat het aantal registraties hoger is dan het aantal geregistreerde personen. Het aantal personen met verward gedrag wordt dus overschat als alleen naar de registraties wordt gekeken, bijvoorbeeld omdat zij meerdere keren in dezelfde bron geregistreerd staan.

1   Informatie afkomstig van CCV (2018); Focus op veiligheid. Een kennismaking met lokaal veiligheidsbeleid voor (nieuwe) raadsleden.
2   RIVM en GGD regio Utrecht en West Brabant (2019). Regionale pilots monitor personen met verward gedrag in Utrecht en West-Brabant. 

Databank

In de databank vindt u ondere andere de indicatoren:

  • Promillage misdrijven        
  • Promillage woninginbraken        
  • Promillage autokraak        
  • Promillage geweldsmisdrijven        
  • Fietsendiefstallen        
  • Aantal verdachten per 1.000 inwoners --> 10.000 inwoners        
  • Aantal jeugdige verdachten (12-24 jaar) per 1.000 inwoners    
  • Ooit slachtoffer huiselijk geweld,  65+ jr [%]        
  • Ooit slachtoffer huiselijk geweld,  19 - 65+ jr [%]        
  • Verwijzingen HALT per 1.000 jongeren

Meer weten?

U bent hier